Son Dakika
11 Aralık 2017 Pazartesi

Yağmurların ardından Meriç ve Tuncanın debileri yine yükseldi

29 Mart 2015 Pazar, 17:10
yagmurlarin-ardindan-meric-ve-tuncanin-debileri-yine-yukseldi.jpg

Bulgaristan’daki yağışların ardından Tunca ve Meriç nehirlerinin debileri yeniden artış gösterdi. Son 3 ayda 3 kez taşan nehirlerin yağmur yağışlarıyla yeniden taşabileceği bildirildi.

 Bulgaristan’da süren yağışlı hava Edirne’deki Tunca ve Meriç nehirlerinde su seviyesini yükseltti. DSİ verilerine göre 3 gün önce 800 seviyesinde olan Meriç Nehri 1133 metreküp/saniye seviyesine çıktı. Tunca Nehri ise yaklaşık 40 metreküp/saniye yükselerek 189 olarak ölçüldü. Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan, daha önceki taşkınlarda bozulan yaklaşık 5 bin kişinin yaşadığı Karaağaç Mahallesi’ne giden Lozan Caddesi’nde onarım işlemlerine başladıklarını söyledi. Nehirlerin yeniden yükselişe geçmesiyle çalışmaları yeniden gözden geçireceklerini kaydeden Gürkan, “Baktığımızda Kirişhane dün akşam 980 seviyelerindeydi. Bu sabah 1102’ye çıkmış durumda. Bulgaristan’daki Svilengrad ölçüm istasyonu 669’dan 706’ya yükseldi. Yaklaşık 40 metreküp bir artış var. Arda da bir yükseliş görünüyor. 450 metreküp/saniyeden 650’lilere çıkmış durumda. Takip ediyoruz, Tunca nehrinde bir yükseliş yok. İnşallah kazasız belasız atlatırız. Başka diyecek bir şey bulamıyorum. Biz yaklaşık son selden bu yana 1 aydır Karaağaç yolunu yapmak için suyun normalleşmesini bekliyorduk. Herhangi bir artış olmayınca Cumartesi günü taşkının etkili olmadığı taraftan yolu tek taraflı sökmeye başlamıştık. Bu artışa göre yeniden bir değerlendirme yapacağız” diye konuştu. 

‘YENİDEN TAŞKIN GÖREBİLİRİZ’ 

Edirne Arama Kurtarma Derneği Başkanı Serhat Ceylan’da nehirlerde yarından itibaren bir yükseliş beklediklerini ifade ederek, “Bu son olacağını umut ediyoruz. İki hafta önce Bulgaristan Rodop dağları bölgesinde Arda havzasında çok ciddi kar yağışı meydana geldi. O yağış buraya yağmur olarak düşmüştü. İki bin metreküp civarı su buradan geçti. Şimdi karlar eriyor, aynı zamanda yağmur, büyük barajlarda su seviyesi arttı. Arda nehri üzerindeki Ivoylovgrad barajından çıkan su miktarının da arttığını görüyoruz. Yarından itibaren Edirne yeniden bir taşkın görecek. Ben insanların artık duyarlı hale geldiğini düşünüyorum ama yinede tedbirli olmalarını istiyoruz. EDAK olarak ekiplerimiz hazır, Edirne Valiliği bize görev verirse her türlü operasyonda yer alabiliriz” dedi. 

ZODYAK BOT ALDILAR 

Edirne Inner Wheel ve Rotary Kulübü, arama kurtarma çalışmaları yapan EDAK’a Zodyak bot alarak destek oldu. EDAK Başkanı Serhat Ceylan, iki yardımsever kulübün, Zodyak bot dışında kıyafetlerinin temini konusunda da yardımcı olduklarını ifade ederek, botlarla taşkınlarda insanlara ve hayvanlara yardımcı olduklarını da sözlerine ekledi. 

(DHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz