Son Dakika
16 Aralık 2017 Cumartesi

Oğlum Yüzme Bilmezdi Diyen Ayşe Nineye Kara Haber

19 Kasım 2014 Çarşamba, 13:55
oglum-yuzme-bilmezdi-diyen-ayse-nineye-kara-haber.jpg

Ermenek’te göçükten çıkartılan 8 işçinin kimlikleri belirlendi. Aralarında “Oğlum yüzme bilmezdi, ne yaptı orada” diyerek Türkiye’yi ağlatan Ayşe Nine’nin oğlu da var.

..

 Karaman’ın Ermenek ilçesindeki kömür ocağında mahsur kalan oğlu Tezcan Gökçe için kazadan günler sonra “Oğlum yüzme de bilmezdi, suyun içinde ne yaptı? diyerek umutlu bekleyişinin devam ettiğini açıklayan ve bu sözleriyle Türkiye’yi ağlatan anne Ayşe Gökçe’ye kötü haber geldi.

Arama çalışmalarında dün ve önceki gün cansız bedenlerine ulaşılan 8 işçinin kimlikleri tespit edildi. Aralarından Tezcan Gökçe de var.

YAKINLARINDAN ALINAN ÖRNEKLERLE KARŞILAŞTIRILDI

Maden ocağında 17 ve 18 Kasım tarihlerinde cansız bedenlerine ulaşılan 8 işçinin, cesetlerinden alınarak helikopterle Ankara’ya gönderilen örnekler, Adli Tıp Kurumu’nda incelendi. Örnekler işçilerin yakınlarından alınan örneklerle karşılaştırıldı.

İŞTE CENAZELERİ ÇIKARILAN İŞÇİLERİN KİMLİKLERİ;

Yapılan DNA testinde, cenazelerin Hüsnü Çolak, Hüseyin Çolak, Tezcan Gökçe, Uğur İlhan, İsmail Gürses, Bahri Üzer, Mehmet Tokat ve Osman Çoksöyler’e ait olduğu tespit edildi.

8 İŞÇİ HALA GÖÇÜK ALTINDA

Ermenek’te kömür ocağında 28 Ekim’de meydana gelen su baskını nedeniyle 18 işçi mahsur kalmış, arama kurtarma çalışmaları kapsamında 6 Kasım’da 2, 17 Kasım’da 2, 18 Kasım’da da 6 işçinin cansız bedenine ulaşılmıştı. Madende mahsur kalan 8 işçinin kurtarılması için çalışmalar sürdürülüyor.

AYŞE NİNE HABERİ ALINCA YIKILDI

Ermenek ilçesindeki maden ocağında mahsur kalan evladı Tezcan Gökçe’nin cansız bedenine ulaşılan Ayşe Gökçe, “Ben demiştim ‘oğlum yüzme bilmez’ diye, oğlumu bulamadılar” diyerek acısını dile getirdi.

(Ayşe Nine, oğlunu bir umutla bekliyordu…)

Ermenek ilçesindeki maden ocağında mahsur kalan evladı Tezcan Gökçe’nin cansız bedenine ulaşılan Ayşe Gökçe, “Ben demiştim ‘oğlum yüzme bilmez’ diye, oğlumu bulamadılar” cümlesiyle adeta tüm acısını anlattı.

Mahsur kaldıktan sonra cansız bedenlerine ulaşılan işçilerin arasında evlatlarının da isminin yer aldığını öğrenen, ikisi de 75 yaşındaki Recep ile Ayşe Gökçe çifti, hüzne boğuldu. Recep Gökçe, oğlunun defnedileceği mezar yerini gördü. Çiftin yaşadığı yerde ise sala verildi. Birbirlerine destek olan Gökçe çifti, yaşadıkları acıyı yakınlarının ve komşularının desteğiyle bastırmaya çalışıyor.

Bacaklarından rahatsız olduğu için olay yerine bir kez bile olsun gidemeyen Ayşe nine, yavrusunu yitirdiğini söyledi. Hep pencerenin kenarında oğlunun yolunu gözlediğini anlatan Gökçe, zaman zaman gözyaşlarına hakim olamadı.

ACIYI BİR CÜMLESİYLE HAFIZALARA KAZIDI

AA muhabirine, “oğlum yüzme de bilmezdi, suyun içinde ne yaptı?” diyerek, Türkiye’yi gözyaşına boğan Ayşe nine, adeta o gün söylediği cümleye atıfta bulunarak, “Ben demiştim ‘oğlum yüzme bilmez’ diye, oğlumu bulamadılar” sözleriyle yine herkesi hüzünlendirdi. “Oğlumu bize göstermeyecekler” diyen Gökçe, “İşimiz düşse çocuğuma derdim. Şimdi kime yalvarayım da kime diyeyim” şeklinde konuştu.

“YIKILDI DAĞLAR, ÇARE KALMADI”

Baba Recep Gökçe ise bugüne kadar evladının, halini hatırını sormadığı bir günün olmadığını söyledi. “Oğlum gelecek gidecek diye hep gözledik ama ne yapalım. Elimizden bir şey gelmedi. Söyleyecek söz kalmadı” ifadeleriyle acısını anlatmaya çalışan Gökçe, şöyle devam etti: “Bundan sonra iki torunuma ve gelinime sahip çıkacağım. Hep Tezcan’ım arabanın arkasından çıkıverip gelecek zannettim. Bir sıkıntımız olsa biz çağırmadan hemen gelir hallederdi. Yıkıldı dağlar, çare kalmadı. Birbirimizi idare eder dururduk. Gitti evladım. Bizi kim idare edecek artık. Göstermiyorlar yavrumu. Evimiz ayrıydı ama her işimizi o hallederdi. Tek isteğim oğlumun sağ salim geri dönmesiydi. Biz hiç önemli değildik. Yeter ki o yine köşeyi dönüp gelseydi.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz