Son Dakika
11 Aralık 2017 Pazartesi

Adıyamanda Köylülerden Su Eylemi

21 Ağustos 2014 Perşembe, 18:55
adiyamanda-koylulerden-su-eylemi.jpg

ADIYAMAN’ın Çelikhan İlçesi’ne bağlı Yeşilyayla Köyü sakini çiftçiler, köyden geçen kaynak suyundan ilçeye de aktarılacağı iddiası üzerine eylem yaptı. Kaynak suyunun kendi arazilerini sulamaya yetmediğini ve ilçenin de bu sudan…

ADIYAMAN’ın Çelikhan İlçesi’ne bağlı Yeşilyayla Köyü sakini çiftçiler, köyden geçen kaynak suyundan ilçeye de aktarılacağı iddiası üzerine eylem yaptı. Kaynak suyunun kendi arazilerini sulamaya yetmediğini ve ilçenin de bu sudan kullanması halinde kendilerinin perişan olacağını söyleyen çiftçiler, önce Çelikhan, ardından Adıyaman Valiliği önünde eylem yaptı.
Çelikhan Belediyesi, ilçede yaşanan içme suyu sıkıntısını gidermek için Yeşilyayla Köyü’ndeki kaynaktan ilçeye su taşımak için çalışma başlattı. Bu haberi öğrenen köy sakini çiftçiler ise duruma tepki gösterdi ve öğle saatlerinde Çelikhan Kaymakamlığı önünde toplandı. Burada durumu protesto eden çiftçiler, İlçe Kaymakamı’nın izinde olduğunu öğrenince, tepkilerini dile getirmek için toplu halde Adıyaman’a gitti. Minibüs ve otomobiller ile Adıyaman’a gelen 100 kişilik grubun, kent girişinde önlem alan polislerce toplu halde valiliğe gitmelerine izin verilmedi. Kalabalık ile polis arasında kısa süreli arbede yaşanırken, bölgeye gelen Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, grubun slogan atmadan ve trafiği aksatmadan yürüyerek valiliğe gitmelerine izin verdi. Valilik önüne gelen çiftçilerin burada da önlem alan polislerce içeri girmesine izin verilmedi. Kısa süreli arbedenin ardından çiftçileri temsilen 5 kişi Valiliğe alındı ve Vali Mahmut Demirtaş ile görüştürüldü.
Görüşmenin ardından çiftçiler, Vali Demirtaş’ın konuyu inceleyerek karar vereceğini ve bu süreç içerisinde projenin askıya alınacağını söylediğini ifade etti. Sularının kendilerine yetmediği için projeye itiraz ettiğini söyleyen çiftçiler, "Bizim su bize yetmiyor. Şu anda bile arazilerin yarısında sulama yapmıyoruz. Durum böyleyken suyumuzun ilçeye aktarılacak olması bizi perişan eder" dedi.
Çiftçiler, Vali Demirtaş ile yapılan görüşmenin ardından geldikleri araçlarıyla yeniden köylerine döndü.

FOTOĞRAFLI

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz