Son Dakika
11 Aralık 2017 Pazartesi

187 bin yaşında bu halde bulundu

06 Nisan 2015 Pazartesi, 11:55
187-bin-yasinda-bu-halde-bulundu.jpg

187 bin yaşında bu halde bulundu

 İtalya’nın güneyinde yer alan Altamura kentinde bulunan bir iskelet görenleri hayretler içinde bıraktı. “Altamuralı Adam” olarak ünlenen iskelet 1993 yılında bir mağarada keşfedildi. MessageToEagle’ın geçtiği haberde, iskeletin üzerinde bulunan kalsiyum oluşumları 128 bin ile 187 bin yaşları arasında olduğu tespit edildi. 

Bilim insanları iskeletin DNA’sı üzerinde çalışmalarını devam ediyor. Tespit edilecek sonuçlar 200 asır önceki insanların yapısıyla ilgili bilgiler verebilecek. 

Altı yıldan beri araştırmacılar bu iskeletin omuz kemiğinin küçük bir parçasını alıp üzerinde çalıştığı bildirildi. 

Araştırmacılar “Altamuralı Adam”ın muhtemelen bir kuyuya düşüp saplandığını dile getirdi. Ama bazı bilim insanlarının iddiası ise açlıktan veya susuzluktan öldüğü yönündedir. 

“Altamuralı Adam”ın kafatasında bulunan kalsit buz tabakalarında yapılan analizler sonucunda Antartika ve Gröland dışında olan buz tabakalarının 130-172 bin yıl önce meydana geldiğini ortaya koydu. 

“Altamuralı Adam”dan elde edilecek DNA sonuçları günümüz bilim dünyası ve özellikle de tıp için çok önemli sonuçlar ortaya koyacağı tahmin edilmektedir. 

Star

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz